Morvai Ádám coach és üzleti tanácsadó blogja

#sikertájoló

#sikertájoló

Hogyan jelölj ki prioritásokat az életedben?

Mi hiányzik? Mire figyelj oda?

2017. október 09. - Morvai Ádám

prioritylist_jpg_970x545_q85_crop_subsampling-2.jpg

Sokszor nem könnyű megállapítani, hogy életünk mely területére lenne leginkább fontos koncentrálnunk. Időnként egészen világosan látod, hogy melyik specifikus terület igényli a legtöbb figyelmet, míg máskor olyan érzésed van, hogy az egész életed igényelne egy "tavaszi nagytakarítást".

Most abban fogok segíteni, hogy felismerd, életed mely területén várható a leggyorsabb és a legtöbb haszonnal járó változás. Ha ezt megtalálod, akkor is érdemes időről-időre visszatérni és újra ránézni, átértékelni a céljaidat, hiszen egy dolog egészen biztos: mindig újabb dolgok kerülnek prioritásba az életed során, mert mindannyian változunk, és változik a minket körülvevő környezet is.

Most egy nagyon bagatell javaslat következik: Szeleteld fel az életed! Jól különítsd el a részeket, hogy jobban lásd őket! Ha meg tudod határozni, hogy mi is igazán fontos számodra, akkor azokra a területekre kezdhetsz koncentrálni, amelyek nem működnek megfelelően.

Javaslom a következő lebontást:

  • Munka és karrier
  • Pénz és vagyon
  • Emberi kapcsolatok
  • Egészség és jólét
  • Tanulás és fejlődés

Ha ezzel készen vagy, akkor nézzünk egy nagyon egyszerű feladatot, ami négy fontos mozzanatból fog állni.

1. Az alábbi táblázat tartalmazza az életed legfontosabb területeit felosztva. Először is kérlek, hogy a táblázat A oszlopában jelöld be, hogy melyik állítás mennyire fontos a számodra!

  • Három pipa - nagyon fontos.
  • Két pipa - közepesen fontos
  • egy pipa - kevésbé fontos

tablt.png 

2. Ha készen vagy, akkor gondold át, hogy mely terület tűnik a legfontosabbnak a táblázat alapján. (Melyik terület kapta a legtöbb pipát?). Itt érhet némi meglepetés, hiszen vannak dolgok, amik a várakozásaiddal ellentétben nem kaptak annyi pipát, mint gondoltad, vagy fordítva. Aggodalomra semmi ok, még nem végeztünk!

3. Nézzük a B. oszlopot! Gondolj át minden kérdést abból a szempontból, hogy jelen pillanatban mennyire vagy elégedett a dolgok állásával.

A pipás módszer ugyan az:

  • Három pipa - nagyon elégedett vagyok
  • Kettő pipa - mérsékelten vagyok elégedett
  • egy pipa - nem vagyok elégedett

4. Kérlek, nézd végig az eredményeket és számold meg, hány esetben szerepel három pipa a B oszlopban, ahogy az előbb is tetted!

Az nagyon jó jel, ha egyes helyeken (a két oszlopban együtt) találsz hat pipát. Ez azt jelzi, hogy van olyan tertülete az életednek, amely nagyon fontos, és elégedett is vagy vele.

Érdemes azt is megfigyelni, hogy van-e olyan téma, amellyel rendkívül elégedett vagy, de egyébként nem annyira fontos számodra. Ez is rendben lehet, de érdemes elgondolkodnod, hogy nem lenne-e célszerűbb egy számodra fontosabb területre koncentrálni a figyelmedet, a kevésbé fontos helyett. 

És végül fókuszálj arra, mely területekkel, vagy  a legkevésbé elégedett. Ezek érdemelnék, az azonnali kiemelt figyelmet, ezeken lenne érdemes változtatni!

Mi gátolhat abban, hogy változtass ezeken a kritikus területeken? Lássuk!

 

A legtöbb esetben az alábbi három tényező valamelyike, vagy együttes jelenléte az akadály:

1. Halogatás

Egy-egy feladat, vagy lépés befejezésének, vagy megtételének a halogatása

2. Belső konfliktus 

Amikor énünk egyik része szeretne valamit , míg énünk másik része egy egészen más dologra vágyik.

3. Az önbizalom hiánya

Amikor bármilyen ügyben, vagy módon habozunk, mert úgy érezzük, hogy kevesek vagyunk megfelelni a kihívásnak.

Mindhárom akadály gátolhat az előrehaladásban. Ha már ezen a ponton felismerted, hogy melyik az, akkor a következő bejegyzésem Neked fog szólni, hiszen legközelebb, a leggyakoribb, gátló tényezők kezeléséről olvashatsz hasznos tippeket!

tova_bbi_sikereket_ki_va_nva.png

 

A bejegyzés trackback címe:

https://sikertajolo.blog.hu/api/trackback/id/tr1112943193

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása